4,7
(192 anmeldelser)

Irish Whiskey Museum: Guidet tur med smagsprøve

Guidet tur
  • Dublin
  • Irland

Fordyb dig i den irske whiskys betagende verden på det uafhængige Irish Whiskey Museum, beliggende midt i hjertet af Dublin ved siden af Trinity College. I stedet for at fokusere på et enkelt mærke fortæller dette unikke museum den uvildige og dramatiske historie om den irske whiskys oprindelse, storhed, fald og nuværende genopblomstring på tværs af fire interaktive rum. Ledet af en underholdende og yderst kyndig professionel guide vil du opdage whisky-minder helt tilbage fra 1800-tallet. Ved slutningen af din historiske rejse kan du teste din nyerhvervede viden med en ekspertledet smagssession med tre eller fire premium irske whiskyer, afhængigt af din valgte billetkategori.

Fra
25 €
pr. person

Om

Varighed:

1 time

Smartphone-billetter accepteres

Øjeblikkelig billetlevering

Spring køen over

Kørestolsvenlig

Max gruppestørrelse:

28

Bedste tidspunkt:

Eftermiddag.

Guides:

Tysk, Engelsk, Spansk, Fransk, Italiensk.

Audioguides:

Tysk, Spansk, Fransk, Italiensk, Portugisisk, Kinesisk.

Højdepunkter

  • Oplev en underholdende og interaktiv guidet tur gennem 4 unikke rum, der fremstiller den irske whiskys dramatiske historie.
  • Nyd en guidet smagssession med 3 klassiske irske whiskyer, der hjælper dig med at forfine din gane.
  • Opgrader til Premium-turen for at nyde en ekstra 10-års lagret whisky og modtage et gratis souvenir-smagsglas.
  • Beundr autentiske whisky-samlerobjekter helt tilbage fra 1800-tallet i et uafhængigt museum uden tilknytning til et enkelt mærke.

Hvad er inkluderet

Professionel live-guidet tur i 4 unikke rum, der skildrer den irske whiskys historie.

Guidet whiskysmagning med 3 forskellige irske whiskyer (Klassisk tur).

En ekstra smagsprøve på en 10-års lagret premium whisky (hvis Premium-muligheden vælges).

Irish Whiskey Museum souvenir-smagsglas (hvis Premium-muligheden vælges).

Hvad er ikke inkluderet

Yderligere drikkevarer i museets bar.

Mad og snacks.

Instruktioner

  • Benyt hovedindgangen på 119 Grafton Street.
  • Vis din digitale smartphone-billet til personalet ved kassen på første sal.

Åbningstider

Museets åbningstider

Mandag
10:30 - 18:00
Tirsdag
10:30 - 18:00
Onsdag
10:30 - 18:00
Torsdag
10:30 - 18:00
Fredag
10:30 - 18:00
Lørdag
10:30 - 18:00
Søndag
10:30 - 18:00

Afbestillingspolitik

  • Denne billet kan ikke refunderes.
  • Ombooking er ikke muligt for denne billet.

Tips

  • Hvis du ikke er vant til at drikke ren whisky, skal du ikke bekymre dig! Du kan vælge et sodavandsalternativ eller blot bede din guide om vand eller is til at spæde whiskyen op.
  • Bliv hængende efter turen! Museet har en fantastisk moderne bar med en utrolig udsigt ud over Trinity College.
  • Overvej at opgradere til Premium-billetten. Den fjerde smagsprøve (en 10-års lagret whisky) og souvenir-glaset til at tage med hjem giver virkelig god værdi for pengene.

Sådan kommer du dertil

Ofte stillede spørgsmål om Irish Whiskey Museum: Guidet tur med smagsprøve

Irish Whiskey Museum er en uafhængig, interaktiv attraktion beliggende i hjertet af Dublin på Grafton Street. I modsætning til mærkespecifikke destillerier dækker dette museum hele den irske whiskyindustris historie, kulturarv og dramatiske op- og nedture som helhed.

Den fuldt guidede tur og den ledsagede whiskysmagning varer i cirka 1 time (60 minutter).

Begge ture inkluderer en fuldt guidet oplevelse gennem museet. Den klassiske tur afsluttes med en smagning af 3 forskellige irske whiskyer. Premium-turen inkluderer alt fra den klassiske tur samt en 4. smagsprøve på en særlig 10-års lagret whisky og et gratis souvenir-smagsglas til at tage med hjem.

Museet har en fantastisk beliggenhed på 119 Grafton Street, lige ved hovedindgangen til Trinity College Dublin. Det er yderst centralt og nemt at nå til fods, med bus eller med Luas.

Ja, de levende guidede ture afvikles på engelsk, men live-guides er også tilgængelige på tysk, fransk, italiensk og spansk. Derudover er der audioguides tilgængelige på fransk, spansk, tysk, italiensk, portugisisk og mandarin-kinesisk.

Ja, Irish Whiskey Museum er fuldt tilgængeligt for kørestolsbrugere. Bygningen har elevatorer og tilpassede faciliteter, så alle gæster behageligt kan færdes i de 4 historiske rum og smagsbaren.

Ja, absolut! Hvis du ikke drikker ren whisky, eller hvis du foretrækker en alkoholfri mulighed, kan du vælge et sodavandsalternativ under smagssessionen.

Ja, børn er velkomne til at deltage i den pædagogiske del af turen under opsyn af en voksen. Du skal dog være 18 år eller ældre for at deltage i alkoholsmagningen. Der tilbydes alkoholfrie drikkevarer til mindreårige.

Irish Whiskey Museum er åbent 7 dage om ugen, mandag til søndag, fra kl. 10:30 til 18:00.

Ingen udskrivning er nødvendig. Du kan blot fremvise din digitale e-billet på din smartphone for kassepersonalet på første sal ved ankomsten.

Ja, museet har en fantastisk butik, hvor du kan købe et bredt udvalg af premium og eksklusive irske whiskyer, smagsglas og andre samlerobjekter.

Ja! Efter din tur og smagning kan du slappe af i museets moderne bar, som byder på en fantastisk udsigt ud over Trinity College.

Ja, det anbefales stærkt at booke billetter i forvejen. Da turene er guidede og gruppestørrelsen er begrænset til 28 personer, bliver tidsrummene ofte hurtigt udsolgt.

Nej, vær opmærksom på, at billetter til Irish Whiskey Museum strengt taget ikke kan refunderes og ikke kan ombookes, når de først er købt.

Det anbefales kun at medbringe små tasker. Stor bagage kan være besværlig, når I bevæger jer gennem de guidede dele af turen.

Entrébillet til guidet tur og smagning på Irish Whiskey Museum i Dublin, Irland.
Guidet tur

Irish Whiskey Museum: Guidet tur med smagsprøve

4,7(192 anmeldelser)
  • Dublin
  • 1 time

Afdæk den fascinerende historie og smag i Irlands 'livets vand'.

Fra
25 €
pr. person
Panoramagrund over den historiske Avoca Handweavers Mill, en berømt traditionel vævedestination i County Wicklow, Irland.
Guidet tur

Avoca Mill: Guidet rundvisning

  • Wicklow, Irland
  • 35 min

Udforsk den historiske Avoca Handweavers Mill med en interaktiv guidet rundvisning.

Guidet tur med tidlig adgang til Book of Kells og det ydre af Dublin Castle i Dublin, Irland.
Guidet tur

Book of Kells & Dublin Castle: Guidet tur og tidlig adgang

  • Dublin, Irland
  • 2 timer 30 min

Oplev Dublins historiske skatte med en lokal ekspertguide.

Anbefales
Guinness Storehouse & Jameson Distillery i Dublin, Irland: Spring køen over-billet, smagsprøve og guidet tur.
Guidet tur

Guinness Storehouse & Jameson Distillery: Spring køen over-billet, smagsprøve og guidet tur

  • Dublin, Irland
  • 4 timer

Nyd og gå dig igennem Dublins mest ikoniske drikkevarehistorie.

Anbefales
Billet til en whisky-blandeoplevelse på Irish Whiskey Museum i Dublin, Irland.
Guidet tur

Irish Whiskey Museum: Oplevelse med whisky-blanding

  • Dublin, Irland
  • 1 time 15 min

Skab din helt egen irske whiskyblanding og tag den med hjem.

Indgang til Jameson Distillery på Bow Street i Dublin, Irland.
Guidet tur

Jameson Distillery: Guidet tur og smagsprøve

  • Dublin, Irland
  • 40 min

Træd ind i John Jamesons oprindelige destilleri fra 1780 for den ultimative whiskyoplevelse.

Fuldriggeren Jeanie Johnston fortøjet ved Custom House Quay i Dublin, Irland.
Guidet tur

Jeanie Johnston Tall Ship: Guidet tur

  • Dublin, Irland
  • 50 min

Følg de irske emigranters spor og afdæk den dramatiske historie om Den Store Hungersnød.

Entrébillet til den guidede tur på Little Museum of Dublin, der viser irsk historie og kultur i Dublin, Irland.
Guidet tur

Little Museum of Dublin: Vores berømte guidede tur

  • Dublin, Irland
  • 30 min

Opdag hjertet og sjælen af Dublin på blot 29 minutter.

Anbefales
Et gladt par, der tager en selfie inde i Pearse Lyons Distillery med kobberkedler i baggrunden.
Guidet tur

Pearse Lyons Distillery: Guidet tur med 6 smagsprøver

  • Dublin, Irland
  • 1 time

Nyd irsk premium-whisky inde i en restaureret historisk kirke i hjertet af Dublins Liberties!

Billet til en blandeoplevelse med en signaturcocktail på Roe & Co Distillery i Dublin, Irland.
Guidet tur

Roe & Co Distillery: Blandeoplevelse med signaturcocktail

  • Dublin, Irland
  • 45 min

Mestrer kunsten at lave cocktails på Dublins mest innovative destilleri.

Entrébillet til en guidet tur og smagning på Teeling Whiskey Distillery i Dublin, Irland.
Guidet tur

Teeling Whiskey Distillery: Entrébillet, smagsprøve og guidet tur

  • Dublin, Irland
  • 1 time

Oplev Dublins ånd i byens første nye destilleri i over 125 år.

Billet til afternoon tea på irsk vis på en vintage-bus i Dublin, Irland.
Guidet tur

Vintage Tea Trips: Afternoon Tea på irsk vis

  • Dublin, Irland
  • 1 time 20 min

Oplev Dublin med 50'er-jazz og afternoon tea på en vintage dobbeltdækkerbus.

Panoramagrund over den historiske Avoca Handweavers Mill, en berømt traditionel vævedestination i County Wicklow, Irland.
Guidet tur

Avoca Mill: Guidet rundvisning

  • Wicklow, Irland
  • 35 min

Udforsk den historiske Avoca Handweavers Mill med en interaktiv guidet rundvisning.

En episk udsigt over et historisk irsk slot omgivet af frodigt grønt landskab.
Heldagstur

Blarney, Rock of Cashel & Cahir Castles: Dagstur fra Dublin

  • Dublin, Irland
  • 12 timer

Tag med på et episk slot-jagt-eventyr gennem Irlands tågede sydlige bjergskråninger.

En naturskøn udsigt over det historiske Blarney Castle omgivet af frodigt grønt i County Cork, Irland.
Heldagstur

Cork & Blarney: Slotsdagstur med tog fra Dublin

  • Dublin, Irland
  • 13 timer

Oplev Corks magi og kys Blarney-stenen på en bekvem togtur uden bil.

Mennesker går langs de dramatiske sekskantede basaltsøjler ved Giant's Causeway med store grønne klipper i baggrunden.
Heldagstur

Giant's Causeway: Tur med Titanic Museum + Dark Hedges

  • Dublin, Irland
  • 11 timer

Følg legendernes spor, oplev maritim historie og udforsk dramatiske filmlandskaber!

Billet til en blandeoplevelse med en signaturcocktail på Roe & Co Distillery i Dublin, Irland.
Guidet tur

Roe & Co Distillery: Blandeoplevelse med signaturcocktail

  • Dublin, Irland
  • 45 min

Mestrer kunsten at lave cocktails på Dublins mest innovative destilleri.

Anbefales
Et gladt par, der tager en selfie inde i Pearse Lyons Distillery med kobberkedler i baggrunden.
Guidet tur

Pearse Lyons Distillery: Guidet tur med 6 smagsprøver

  • Dublin, Irland
  • 1 time

Nyd irsk premium-whisky inde i en restaureret historisk kirke i hjertet af Dublins Liberties!

Billet til afternoon tea på irsk vis på en vintage-bus i Dublin, Irland.
Guidet tur

Vintage Tea Trips: Afternoon Tea på irsk vis

  • Dublin, Irland
  • 1 time 20 min

Oplev Dublin med 50'er-jazz og afternoon tea på en vintage dobbeltdækkerbus.

Mennesker går langs de dramatiske sekskantede basaltsøjler ved Giant's Causeway med store grønne klipper i baggrunden.
Heldagstur

Giant's Causeway & Belfast: Dagstur inklusiv entrébilletter

  • Dublin, Irland
  • 13 timer

Oplev det ultimative nordirske eventyr på én spektakulær dag!

Fuldriggeren Jeanie Johnston fortøjet ved Custom House Quay i Dublin, Irland.
Guidet tur

Jeanie Johnston Tall Ship: Guidet tur

  • Dublin, Irland
  • 50 min

Følg de irske emigranters spor og afdæk den dramatiske historie om Den Store Hungersnød.

Anbefales
Naturskøn udsigt over en fredfyldt sø, der spejler grønne bjerge og dramatiske skyer under en trægren i Glendalough.
Heldagstur

Kilkenny, Wicklow-bjergene & Glendalough: Dagstur fra Dublin

  • Dublin, Irland
  • 10 timer

Udforsk hjertet af Irlands historiske øst, fra middelaldergader til vilde bjergetape-dale!

Anbefales
Entrébillet til MoLI - Museum of Literature Ireland i Dublin, Irland.
Entrébillet

MoLI - Museum of Literature Ireland: Entrébillet

  • Dublin, Irland
  • 1 time 30 min

Træd ind i en fængslende verden af Irlands største fortællere.

Anbefales
Billetter til Cliffs of Moher, Kilmacduagh Abbey & Galway: Dagstur fra Dublin, Irland.
Heldagstur

Cliffs of Moher, Kilmacduagh Abbey & Galway: Dagstur fra Dublin

  • Dublin, Irland
  • 13 timer

Oplev den vilde skønhed på Irlands vestkyst på en uforglemmelig dagstur.

Fra
25 €
pr. person
Bestil dine yndlingsoplevelser i Dublin med Dublin City Pass. Bedste ting at lave i Dublin.

Sikre Transaktioner

Nyd beskyttelsen af dine betalingsoplysninger, hvilket giver dig ro i sindet, når du bestiller dine yndlingsoplevelser i Dublin.

Få adgang til særlige tilbud og rabatter for oplevelser i Dublin med Dublin City Pass.

Eksklusive Tilbud

Få adgang til særlige tilbud og rabatter for at få mest muligt ud af dit ophold i Dublin uden at overskride budgettet.

Få glæde af fleksible afbestillingsmuligheder for alle dine Dublin-bestillinger med Dublin City Pass.

Fleksibel Afbestilling

Få glæde af fleksible afbestillingsmuligheder for alle dine bestillinger i Dublin. Bestil med tryghed og tilpas dine planer om nødvendigt.